O autorze
Z zawodu i powołania HRowiec. Absolwentka Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niedoszły socjolog. Głos pokolenia Y.

Z natury sceptyk, z wyboru optymista. Inspirują mnie ludzie i ich historie.

Kontakt: pieczka.aneta@gmail.com

5 typów kandydata do pracy

Większości z nas zdarza się chodzić na rozmowy rekrutacyjne. Często się wcześniej stresujemy, jeśli rozmowa jest dla nas ważna albo wręcz przeciwnie - idziemy tylko po to, żeby sprawdzić swoją „wartość rynkową”. Rozmowa rekrutacyjna to ciekawe doświadczenie, również dla rekrutera. Na podstawie rozmów, które dane mi było prowadzić, wyłania się 5 swoistych typów kandydatów. Jest to klasyfikacja subiektywna i małe uproszczenie.


1. Pewniak Cwaniak. Wie czego chce i jest pewny swojej wartości. Chce dyktować warunki i często ma przekonujące argumenty. Warto go wziąć pod uwagę przy stanowiskach wymagających pewności siebie i umiejętności zachowania zimnej krwi.

2. Absolwent. W większości przypadków dość zestresowany, co znajduje odzwierciedlenie w objawach psychosomatycznych. Myśli, że skończył studia, więc za niedługo będzie mógł być kierownikiem. Zatrudniając absolwenta ważne jest, aby odpowiednio dawkować wyzwania.

3. Koleżanka od plotek. To typ serdecznej osoby (niekoniecznie kobiety), która umie zjednywać sobie ludzi. Sprawdza się w handlu i obsłudze klienta, gdzie liczą się relacje i nawiązywanie kontaktu.

4. Ekspert Omnibus. Ma ogromną wiedzę związaną ze swoją pracą, która go pasjonuje. Praca może go całkowicie pochłonąć i potrafi o niej mówić godzinami. Dobrze radzi sobie na stanowiskach analitycznych i technicznych.

5. Skoczek. Osoba, która często zmienia pracę. Może to być spowodowane szczególnymi okolicznościami, ale także wynikać z charakteru człowieka niepotrafiącego usiedzieć na miejscu. Może się odnaleźć w miejscach, w których jest duża dynamika zmian.
Trwa ładowanie komentarzy...